WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Jusuf Gervalla

  Share
  avatar
  xemi
  WebMaster
  WebMaster

  Male Numri i postimeve : 608
  Localisation : Basketboll
  Registration date : 18/03/2007

  Jusuf Gervalla

  Mesazh nga xemi prej Wed Oct 17, 2007 10:21 am

  Mė 01 tetor 1995 u mbushėn pikėrisht 50 vite nga lindja e Jusuf Gėrvallės nė Dubovik tė Deēanit, vrarė mizorisht mė 17 janar 1982 nė Untergrupenbah tė Gjermanisė. Nuk ka shqiptar nė Kosovė qė s'di se kush ėshtė Jusuf Gėrvalla. Po them "ėshtė" meqenėse jam i bindur se nuk jetoi mė kot dhe as nuk ra fli mė kot, shembulli i tij mbeti i gjallė nė gjithė ata intelektualė, shkrimtarė dhe qytetarė qė nuk po e marrin rrugėn e botės por rrinė e qėndrojnė ...

  Jeta e Jusuf Gėrvallės ka qenė e vėshtirė, vdekja e tij ka qenė tragjike. Pėr kėtė ėshtė thėnė e shkruar shumė dhe do tė thuhet e do tė shkruhet shumė. Por, edhe shkrimtari J. Gėrvalla pėsoi vėshtirėsira tė mėdha. Pėr poetin, prozatorin dhe dramaturgun Gėrvalla ėshtė thėnė e shkruar relativisht pak. Vepra e tij letrare nuk ėshtė tepėr e njohur, me gjithė botimin shembėllor qė ia bėri J. Gėrvallės mė 1992 Sabri Hamiti (Jusuf Gėrvalla: Vepra letrare. "Ora", Prishtinė, 1992). Opinioni e respekton dhe adhuron dėshmorin e kombit, simbolin e luftės pėr liri, shembullin e kurajės prej qytetari dhe intelektuali, ndėrsa duket se e harron shkrimtarin e rėndėsishėm qė ishte dhe mbetet. Roli i tij prej simboli tė qėndresės e hijesuaka faktin se ishte poet i dorės sė parė. Fat ky i zi qė duket se e ndan me shokun e idealit, Adem Demaēi (megjithėse i shpėtoi fatit tė atij tė fundit tė cilin ca ēapkėnė qurranė e quajnė "shkrimtar tė dėshtuar" ose ēaprashisin ēilimillėqe pėr "gabimet" e tij).

  Nė letėrsi, ai nuk i takonte qarkut tė "lapidaristėve" tė poezisė fjalėpakė qė e shoshiste tė tashmen me shkrimin simbolplotė alegorik nė petkun e arkaikes mbikohore e nė frymėn e visarit tė traditave tė lashta gojore.

  Zėri i tij poetik ishte zė mė vete, mjaft origjinal, personal dhe individual. Poezia e tij na flet drejtpėrsėdrejti, ngrohtė, zbutė, thellėsisht njerėzor e me njė sensibilitet tė stėrholluar. Nė dy pėrmbledhjet e tij tė para - "Fluturojnė e bien" (1975) dhe "Kanjushė e verdhė" (1978) - poezia e tij merrej kryesisht me vatrėn e poetit tek janė mjaft kuptimplotė titujt e cikleve "Shtėpia nė kornizė" dhe "Skena nga jeta e fshatit". Poezia e tij e pėrmallshme e kėndon dashurinė, e kujton dhimbshėm (dhe pa idilė ruraliste) vendlindjen dhe na e rrėfen porosinė e saj qendrore, kėrkimin e poetit pėr "pak frymė njeriu e pak dritė qiriri". Me kohė, duke u bėrė gjithnjė e mė shumė refleksiv poeti kaloi gjithnjė e mė shumė te njė qark mė i gjerė tematik dhe te tė folurit poetik me bukuri e begati tė rrallė metaforike e figurative. Kėshtu, poezia e tij e pėrmallshme e vendlindjes gjithnjė e mė shumė bėhet edhe universale. Nė vėllimin e tretė poetik, "Shenjat e shenjta" (1979), kemi tė bėjmė dhe me fjalė e elemente si "hije", "pluhur", "frikė", "terr", "ftohtė", "varr". Shkallėzohen vetmia dhe shqetėsimet e poetit qė flet shpesh edhe pėr fundin dhe vdekjen. Me njė thellėsi qė nuk hetohet nė lexim tė cekėt, na qet tabllo tejet tė qėlluara tė groteskės qė e quajmė "jeta". Thelbi kryekėput human i vargjeve, ligjėrimi lirik dhe substancial i poetit tė mallit, tė dashurisė, tė dhembjes, tė vetmisė e tė vdekjes e bėjnė Jusuf Gėrvallėn njė zė tė patjetėrsueshėm tė poezisė sė re shqipe.

  Skena nga jeta e fshatit

  dritarja e avulluar semaveri i ēajit edhe vjeshtė
  i tillė i lirė rrethuar me sendet qė vjetėrohen
  pėrmbi rafte ftonj njė plakė si pikturė
  a nuk qenka vallė krejt zjarri njė trillim
  bien gjethet e nė kopsht femra kotet nė luhajė
  me goditje tė rėnda imagjinate me njė botė prej letre
  tek gjej ngushėllim mes sendesh qė s'janė mė
  atje diku nė botėn time atje diku larg
  eja pėrsėri netve tė vona si hije qė sajon
  pak frymė njeriu e pak dritė qiriri.

  Nga memoaret e njė shėtitėsi

  kur u ktheva nėn pullazin tim mbuluar me kashtė
  nėn qepallat e lodhjes e tė kohės botėn
  e nė botė s'kish tjetėr pos shkėlqim ari e qelqi
  mbi rrashta e penda tė larta zogj alumini
  kish edhe uri edhe poetė edhe ujėvare nė botė
  kish njerėz prej druri e kafshė tė buta kudo
  kish edhe hieroglife dy fjalė dhe gjurmė qė s'fshihen
  kish lumenj tė egėr e fosile tė lashta

  Pluhur e ngjyrė

  Sytė e tu qiell ēerdhe e lumė i pakapėrcyeshėm
  ndėrsa jam pėrgjumur pėrmbi tavolinė
  im vėlla dhe fėmijėria ime pemėn e kanė vjelė
  kanė korrur kallinj
  ime ėmė ka zier ftonj
  shelgjet kanė vajtuar
  si poeti sentimental nė vjeshtė
  - po asgjė s'ėshtė zverdhur.

  Duart e tua pushim diēka si ujė zgjojnė
  ndėrsa kam ecur shtegut rrėzė mali krejt vetėm
  nė njėrin krah shkurre zogjsh
  nė tjetrin gėshtenjat
  dhe gjarpėrinj.
  Im vėlla tė ka dashur tė ka marrė dhe tash nuk je
  as ti as ai s'jeni dridhmė plot fletė
  nga fluturimi yt tash vetėm ngjyrė
  dhe pluhur ka mbet'.

  Tash po vij
  fėmijė qė buzėqesh mbi krahun e nėnės kur pret
  para shitores qumėshtin - tash po vij i pikėlluar
  nė shportėn time pemė e fletė
  dhe shije gjumi.
  Kur tė zgjohem do tė iki
  tash po vij nė prehrin tėnd, mėmė
  tokė e zezė e lapidar, bajame e verdhė.
  Dashuri e paluar si arni nė arkė
  oh s'mund ta them
  as ta rrėmbej.
  Tash po vij
  por di se nė ngjyrėn e pelhurės vetėm pluhur
  mbi buzėgazin tėnd tė shtrenjtė.

  mes muresh tė trasha fshesa dhe minj.

  Libri i shenjtė

  shpuzė e errėt matanė qelqeve qė avullojnė
  mesnatės sė ngjyer me tėmbėlin e detit
  nė oborr po fshihej njė hije dhe qerrja e drunjtė
  kuajt sonte askund s'do tė marrin udhė
  nė mur ndrit dhe pipėrrin kandili
  e nė letėr mes dy vijash tė zeza si pėrherė
  druri i vetmuar mė tutje ca hithėr
  ia djegin kėmbėt fėmijės qė ėndėrron
  drita e praruar gjerdan me guaca
  hėn' e verdhė atje lart nė tavan - dhe teja
  tok me djepin e vjetėr qė s'pėrkundet - e ha
  nuk shihet atje rrėzė gardhi njė vogėlush
  qė shiu i tetorit e qull ngadalė
  nė vatėr u dogjėn urėt - s'ka mbetur mė prush
  frika nga trupi im nė shtrat po mė fton

  mbi tryezė ora e vogėl rrah e s'pushon

  Lufta dhe arti

  Tutje gjithnjė akull
  Kėndej gjithnjė zjarr
  Unė jam syri i Aladinit
  E shoh veten si digjem
  nė betejėn e tmerrshme
  tė fjalės
  e tė mendimit

  Me shenjtėri tė mallkuar
  me pėrfytyrimin e qartė
  e krijoj
  Nė mua shushurijnė dete
  tė qena
  nė ėndėrr

  S'po flas kotnasikot
  Mund t'i merrni fjalėt e mia
  e tė niseni nėpėr botė
  Unė s'kam guxim
  Kuptoj se pa dritėn e tyre
  Nuk do ta di rrugėn nėpėr dritė
  Janė krijuar prej frenimesh
  prej kthesash theqafjesh
  dhiaresh tė shenjta
  zigzage

  Unė nuk i shoh yjet
  pėshtjellė nė terr
  Gjithėsia e ftohtė
  nuk e ka gji diellin
  Sikur tė mos e ftohte
  ana e errėt e planetit

  Fletė testamenti

  nė zgjimin tim tė heshtur tė mė ngurosin
  nė flijimin tim tė begatshėm tė verės
  nė nisjen time nė fillimin tim tė ri
  nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė
  le tė mė puthė rrezja e qartė ngazėllyese
  e druvarit tė fjetur nė rudinė
  myshku le tė jetė gjithmonė i blertė mbi gurė
  emėr tė mos ketė e shkronja le tė flasė
  nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė
  guaca e kėrminj le tė vijnė pėr dasmė
  mbi rrasėn time
  le tė shtrihen edhe ata si dy yje
  ftohtė le tė bėjė verės e verės verė
  e me njė pikė ujė verdhėsisė sė barit tim
  le t'i mėshirohen
  vėrmeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
  deri te shtėpia ime bėrė me dru e kashtė

  le tė thyhet ēdo pasqyrė qė ka ballsamosur
  ballin tim e mėrrolėn e ēastit plot mllef
  se ja tek po zgjohet er' e re e dashurisė sė tokės
  se jam i parrezikshėm kaq i pafuqishėm
  mumje pėrfytyrim qė krahasohet me rrahun
  tek do tė mė vini pėrsėri ju pas
  le tė mė lėnė tė fle qetė si pranė stufe
  dimrit tė madh tė dashurisė sime
  nuk do tė pėrpėlitem s'do tė rrotullohem
  s'do tė shplohem natėn nuk do tė kollitem
  me fjalėt e mia le tė mė mallkojnė
  nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė
  nė duart qė i kam prekur le tė mė lėshojnė
  rrjedhės tė qetė tė fatit qė pret
  shigjet' e mėrisė le tė bjerė mbi dhe
  nė shkretėtirėn e moskuptimit le tė fiket
  kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres
  ata qė tėrė jetėn i prita, tė dashurit

  ē'po flas kėshtu pash zotin?
  __________________
  avatar
  xemi
  WebMaster
  WebMaster

  Male Numri i postimeve : 608
  Localisation : Basketboll
  Registration date : 18/03/2007

  Re: Jusuf Gervalla

  Mesazh nga xemi prej Wed Oct 17, 2007 10:21 am

  Njė libėr zbardh skenarin e vrasjes sė Jusuf Gėrvallės

  Ibrahim Kelmendi sjell nė njė libėr kujtimet e kohės sė shkrimtarit tė njohur tė viteve ‘80. "Atentatori" ngjall debate mbi vrasjen e njė prej intelektualėve mė tė njohur kosovarė

  Poeti i ndjeshėm dhe prozatori qė pėrēonte mesazhe jo tė vogla pėr vendin e tij nėn trysninė e Serbisė, vazhdon tė jetė njė nga figurat mė tė dashura nė Kosovė, edhe pse kanė kaluar mbi 25 vjet nga vdekja. Qė mė 17 janar tė vitit 1982, kur nė Untergrupenbah tė Gjermanisė ai u vra barbarisht, shtypi vazhdon tė hulumtojė mbi kėtė vrasje tė mbetur enigmė dhe mbi arsyet qė ēuan nė eliminimin e shkrimtarit. Pavarėsisht se proza dhe gjithēka qė ai la pas nė fushėn e letrave vijojnė tė jenė pjesė tė prozės moderne kosovare, ekzekutimi i tij gjithnjė e mė tepėr lidhet me konceptet e tij pėr njė Kosovė tė pavarur, kundra gjithė komploteve qė shoqėrojnė njė vend ku "gjithnjė je pranė zjarrit". Ajo ēfarė ėndėrronte Gėrvalla vazhdon tė jetė ende njė ėndėrr pėr gjithė njerėzit e gjakut tė tij, tė cilėt po vazhdojnė tė aspirojnė duke besuar nė pavarėsi tė vendit tė vet. Por shtypi vazhdon tė aludojė, dhe tė gjejė rrugė qė tė ēojnė tek emrat qė kėrkuan ekzekutimin e tij makabėr atė mbrėmje tė ftohtė janari. Nė gazetėn "Express" tė Prishtinės, ėshtė botuar dy ditė mė parė njė intervistė me njė mik tė Gėrvallės, i cili kėto kohė sapo ka nxjerrė nė treg librin "Atentatet", njė libėr qė kėrkon tė pėrcjellė haptazi tė vėrtetėn e kohės kur jetoi Gėrvalla, por dhe tė aludojė mbi emra konkretė, tė cilėt janė pėrfshirė nė vrasjen e tij. Ibrahim Kelmendi, ėshtė njė shqiptar i diasporės i njohur si idealisti i parė i sė majtės shqiptare jashtė Kosovės dhe Shqipėrisė. Njė njeriu qė nuk ka pranuar asnjėherė tė jetė thjesht njė shqiptar i zakonshėm jashtė kufijve, ai gjithnjė ėshtė njohur pėr tė nxitur debate. Si mik i afėrt i Jusuf Gėrvallės, ai ka marrė guximin ta pėrshkruajė tėrė realitetin e asaj kohe duke mos kursyer persona dhe personazhe. Libri i tij i titulluar "Atentatet", pėrfaqėson njė rrezik nė vete pėr tė vėrtetėn e asaj kohe. Nė libėr, ai hedh dyshime mbi dy personazhe tė jetės kosovare si Enver Hadri dhe Vehbi Ibrahimi duke hedhur dyshime mbi veprimtarinė e tyre. Kelmendi shprehet nė intervistėn pėr "Express" se e ka publikuar kėtė libėr pas 25 vitesh duke iu pėrmbajtur edhe amanetit tė Gėrvallės. "Jusuf Gėrvalla ka thėnė se nėse dorasi ėshtė shqiptar mos u zbuloftė kurrė dhe tash ne secili kemi njė konstrukt social tonin ku i respektojmė, e dyta ėshtė se po t‘ju thuash nė kohė kėto tė vėrteta qė kanė ndodh ato pėrplasje, atėherė do na shkonte koha duke u marrė me qėrim hesapesh", thotė ai. Klemendi analizon dhe kohėn kur Gėrvalla punonte si korrespodent i "Rilindjes" nga Dyserdolfi, duke hulumtuar nė informacionet, tė cilat mund tė kenė pasur pasoja nė jetėn e gazetarit. Nė romanin e Kelmendit shfaqen emra si Vasili, njė njeriu qė, sipas tij, ka pasur dikur njė urdhėr pėr tė bėrė njė atentat ndaj Jusuf Gėrvallės dhe nuk e ka realizuar. Sipas tij, ky libėr vinte si shenjė respekti ndaj kujtimeve pėr Gėrvallėn, qė tashmė kur ndihet mė i aftė pėr t‘i shkruar ato, i ka hedhur nė letėr". Unė respekt kam pasur pėr Jusufin se jam gjetur nė njė situatė shumė tė vėshtirė, atėherė kam qenė shumė i ri kam pas njė kompleks qė s‘di t‘i artikuloj ato qė kam pasur pėr t‘i thėnė tamam dhe pastaj kam pas njė kulturė qė kur tė vjen dikush mė i aftė se unė duhet tė kaloj nė plan tė dytė dhe t‘i liroj vendin atij qė ėshtė mė i pėrgatitur", thotė Kelmendi. Ai pėrshkruan nė libėr mėnyrėn se si shkrimtari survejohej nė ēdo gjė qė shkruante dhe dilemat e tij teksa shkruante pėr Kosovėn. "Kishte edhe dilema tė njerėzve qė ishin afėr tij se ai informon edhe shtetin shqiptar, por informon edhe nė shtetin jugosllav ai, nė fakt, edhe grupim nuk ka pas rreth vetės, ka pasur njė tregtar tė arratisur pėr hajni prej
  kėtu". Pritet qė libri tė ngjallė debate, mbi morinė e ngjarjeve dhe personazheve qė kėrkojnė tė zbardhin njė tė vėrtetė, vrasjen e shkrimtarit tė njohur tė viteve ‘80.

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:03 pm