WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Pjetėr Bogdani(1630-1689)

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  Pjetėr Bogdani(1630-1689)

  Mesazh nga BULi-x prej Fri Oct 19, 2007 7:39 am

  Bogdani lindi ne Gur te Hasit te Prizrenit.Studimet e larta i kreu ne Itali nė fushėn e teologjisė dhe filozofisė.
  Ai shėrbeu si fillimisht ne Shkodėr e pastaj pas tėrheqjes nė pension tė xhaxhait tė tij Andrea Bogdanitai qeverisi bashkėsinė fetare katolike tė Shkupit.
  Gjatė qėndrimit nė Shkup mendohet se pėrfundoi kryeveprėn e tij "Ēeta e profetėve"(1675-1685) ishte kohė kur turqit i ndiqnin meshtarėt katolik,prandaj e kishte vėshtirė tė ruante dorėshkrimin e veprės si i pėrndjekur nė malet e Shqipėrisė.
  Kjo ėshtė vepra e parė nė prozė e shkruar nė gjuhėn shqipe.
  -Nė kėtė vepėr autori ndėrthuri dije,histori e kulturė tė popullit shqiptar.
  -Bogdani nuk ishte vetėm njė shkrimtar e poet,filozof,e dijetar,por mbi tė gjitha ishte njė hero i kulturės shqiptare.
  Ai u mundua tė organizonte kryengritje kundėr turqve pėr ēka edhe u ndoq shumė herė por pėrsėri shpėtoi.
  -Vdiq nė vitin 1689 nė Prishtinė.
  -Turqit e zhvarrosėn trupin pėr ti humbur gjurmėt,por gjurmėt e tij ishin tė shkruara me shkronja tė arta nė monumentin letrar "Ēeta e profetėve".
  Kėtė vepėr Bogdani e botoi nė vitin 1685 nė Itali me ndihmėn e mikut tė vet kardinalit Barbaringut,tė cilit ehde ia kushtoi veprėn.
  Kjo vepėr ndahet ne dy vėllime:
  1.Vėllimi "Ēeta e profetėve"
  2.Mbi jetėn e Jesu Krishtit,Shpėtimtarit tė Botės.
  -Vėllimi i parė na mėson pėr krijimin e botės,jetėn e profetėve dhe tė sibilave etj.
  -Vėllimi i dytė tregon pėr jetėn e Krishtit,bėmat,vdekjen dhe ringjalljen e tij.
  Vepra ėshtė e botuar nė dy gjuhė,nė dy shtylla italisht e shqip,pėr arsye se cenzura kėrkonte tė kontrollonte pėrmbajtjen nė gjuhėn italiane.


  _________________
  BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE
  =The Bloody ALBOZ


  [www.ks-HacKeR.net]
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  Re: Pjetėr Bogdani(1630-1689)

  Mesazh nga BULi-x prej Fri Oct 19, 2007 7:40 am

  Ja disa fragmente nga Sibila Libica:

  Si nieri po vjen nder nierez dvdeketar
  Me dvdekune e me mort te vet me shelbuem
  Shekullin, e mengji lengimevet pa bar
  Drite syvet e veshevet te ndegiuem
  T'shkjepunet t'ecune drejt pa pag as ar
  Idhujt e mortne nesh jashtė me dvuem
  Nji bir te vetme q* Ama pat pėr mall
  Se dvdekuni ia kthei e n'dorė ia dha gjall
  Me Diell veshun e mbathune me Hane
  Me yj kryete rreth ngjeshune kunore
  Vajza Mri, e bukura ma fort se zane
  Djaline jezu kerthi mbai n'gryke 9e) n'dorė,
  Pėr cmir ani jevrejte me te pagane,
  Tu kujtuem keq me kuvend pėr gjith here
  Zune fill Djaline Jezu fort me perzane
  As vend nde dhet e pushim me mos i lane.

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:07 pm