WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Financimi

  Share
  avatar
  xemi
  WebMaster
  WebMaster

  Male Numri i postimeve : 608
  Localisation : Basketboll
  Registration date : 18/03/2007

  Financimi

  Mesazh nga xemi prej Wed Dec 05, 2007 2:28 pm

  ]Shikuar nga aspekti i ndėrmarrjes, financimi nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos sigurim i
  mjeteve tė mjaftueshme monetare pėr realizimin e suksesshėm tė qėllimeve afariste.
  Jo vetėm pėr fillimin e veprimtarisė afariste, por edhe pėr mbarėvajtjen e saj
  nevojiten burime tė mjaftueshme financiare.

  Njihen dy forma bazė tė financimit tė ndėrmarrjes: financimi i jashtėm, qė bėhet me
  duke sjellė kapitalin nga jashtė dhe financimi i brendshėm, qė mundėsohet pėrmes
  realizimit tė veprimtarive afariste (tė hyrat nga qarkullimi ditor, nga shitja e
  shėrbimeve apo produkteve). Pėrderisa financimi i brendshėm ėshtė pėrditshmėri nė
  ēdo ndėrmarrje tė etabluar, financimi i jashtėm nevojitet fillimisht pėr tė siguruar
  nisjen e realizimit tė projekteve investive e mė pastaj edhe pėr financim tė pjesshėm
  tė veprimtarive tė pėrditshme afariste.
  Pėr tė siguruar njė kredi nga bankat, sot nuk mjafton tė paraqitėsh vetėm bilancin e
  ndėrmarrjes. Bankat gjithnjė e mė shumė aplikojnė metodat e klasifikimit (Rating), tė
  cilat pėrshkruajnė saktė metodat e vlerėsimit tė bonitetit tė ndėrmarrjeve. Sa mė i
  mirė boniteti, aq mė tė larta janė gjasat pėr kthimin e kredisė dhe anasjelltas. Njė
  bonitet i lartė mundėson kredi me kushte mė tė pėrshtatshme duke pėrfshirė edhe
  normat mė tė ulėta tė interesit.
  Pėr projekte tė reja dhe themelime tė reja tė ndėrmarrjeve (start-up) kapitali financiar
  mund tė sigurohet nganjėherė edhe nė formė donacionesh nga institucionet
  zhvillimore jokomerciale. Nė shtojcė tė kėsaj broshure gjendet njė listė me tė dhėna
  pėr kėto institucione.

  Pėr projektet me kohėzgjatje tė madhe tė realizimit, preferohen kreditė afatgjata dhe
  anasjelltas. Pėrpos financimeve themelore tė projektideve bankat ofrojnė edhe
  kreditimin “Kontokorrent”, qė ėshtė njė formė e kreditimit tė rregullt, pėrmes tė cilit
  ndėrmarrėsit i mundėsohet shfrytėzimi i mjeteve tė caktuara mujore pėr pėrmbushjen
  e obligimeve rrjedhėse. Kjo mundėsi ėshtė mjaft e mirė pėr tė garantuar likuiditetin
  afatshkurtėr tė ndėrmarrjes, por karakterizohet me kamata shumė tė larta efektive.
  Detyrimet e shitesit dhe bleresit-
  Malli ofrohet nga shitėsi nė truallin e tij. Blerėsi bartė pėrsipėr tė gjitha shpenzimet e transportit dhe rrezikun e transportit. Shitėsi duhet tė pėrkujdeset pėr ngarkimin e rregullt tė mallit. Blerėsi bart shpenzimet e dhe rrezikun e transportit nga momenti i bartjes sė mallit nga shitėsi
  tek transportuesi. Shitėsi paguan transportin e mallit deri te liferimi pėrbri anijes. Deri nė kėtė
  moment ai bartė pėrsipėr rrezikun e transportit. Shitėsi paguan shpenzimet e transportit deri nė portin e dėrgesės. Ai bartė pėrsipėr rrezikun deri nė momentin kur malli i kalon shinat e anijes nė portin e dėrgesės. Shitėsi paguan shpenzimet e transportit dhe bart pėrsipėr rrezikun deri sa malli
  ketė arritur nė portin e destinuar.
  Shitėsi i paguan shpenzimet e transportit dhe tė doganės dhe bartė pėrsip
  rrezikun deri sa malli ėshtė nė breg tė portit tė destinuar.
  Shitėsi i paguan tė gjitha shpenzimet dhe bart rrezikun deri sa malli tė liferohet
  anėn e tij tė kufirit.
  Shitėsi i paguan tė gjitha shpenzimet, duke pėrfshirė doganėn, dhe bart rrezik
  deri sa malli t’i liferohet blerėsit.
  Shitėsi i paguan tė gjitha shpenzimet, pa pėrfshirė doganėn, dhe bart rrezik
  deri sa malli t’i liferohet blerėsit
  Shitėsi i paguan shpenzimet e transportit deri nė vendin e destinuar. Ai b
  pėrsipėr rrezikun deri sa mallit tė pranohet nga transportuesi i parė.
  Shitėsi i paguan shpenzimet e transportit, duke pėrfshirė sigurimin e transpo
  deri nė vendin e destinuar. Ai bart rrezikun pėrsipėr deri sa malli tė pranohet n
  transportuesi i pare
  .

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:07 pm