WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  DHJETĖ KOMPJUTERĖT MĖ TĖ MIRĖ “ASUS Eee PC KILLERS”

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  DHJETĖ KOMPJUTERĖT MĖ TĖ MIRĖ “ASUS Eee PC KILLERS”

  Mesazh nga BULi-x prej Mon Dec 08, 2008 9:22 am

  DHJETĖ KOMPJUTERĖT MĖ TĖ MIRĖ “ASUS Eee PC KILLERS”

  Tė frymėzuara nga suksesi i “Asus Eee PC”, shumė kompani tė tjera filluan tė paraqesin modele tė ngjashme tė laptopėve (kompjuterė portativ) me njė llojllojshmėri tė opsioneve. “Eee PC” nuk ėshtė vetėm njė nėn-netbllok (sub notebook) i vogėl dhe me ēmim tė ulėt; ai gjithashtu inicioi e gjithė linjėn e re tė laptopėve tė quajtur net-blloqe. “Wikipedia” pohon, se termi net-bllok (netbook) u paraqit nga kompania “Intel” nė shkurt tė vitit 2008 pėr tė pėrshkruar kategorinė e net-blloqeve me madhėsi tė vogėl, me ēmim tė lirė, peshė dhe funksion tė lehtė, tė pėrshtatura pėr qasje nė internet dhe funksione themelore tė informatikės (p.sh. pėrpunimi i teksteve) – ose drejtpėrsėdrejti nga aplikimet e instaluara nė vet net-bllokun ose nė mėnyrė indirekte, pėrmes teknologjisė kompjuterike. Duke qenė se net-blloqet bėhen mė shumė e mė shumė tė popullarizuara, ashtu edhe numrat e tyre rriten dhe tani gati ēdo prodhues i kompjuterėve paraqiti rivalin e vet pėr “Asus Eee PC”. Kjo listė e 10 kompjuterėve qė mundin “Asus Eee PC-nė” pėrfshin vetėm llojet e lėshuara kohėve tė fundit nė treg ose vetėm llojet e paraqitura qė kanė pak mundėsi pėr tė zėvendėsuar “Eee PC-nė” si net-blloqet mė tė mira. Kėshtu pra, t’i shikojmė konkurrentėt.

  5. Acer Aspire One
  Me kompjuterin portativ “Acer Aspire One” kompania “Acer” pėrpiqet tė hyjė nė tregun e net-blloqeve. Ky laptop elegant me shkėlqim tė zi punon me procesor 1.6 GHz Intel Atom N270, ka RAM 512 ose 1 GB dhe njė opsion pėr tė pėrfshirė ose “Solid State Drive” (SSD) 8GB ose “Hard Disk Drive” (HDD)120 GB 2.5 inē. Monitori ėshtė i njėjtė me atė tė “Asus Eee PC 900” me dimensionet 1024 x 600, e gjithashtu edhe funksionet i ka shumė tė ngjashme me atė, si Ethernet, Wi-Fi, kamerė dhe 3 USB 2.0 portale. Bashkėpunimi i kompanisė “Acer” me “Linpus Linux” e bėri tė ditur se ky net-bllok do tė paraqes njė prej prodhimeve tė fundit tė “Linpus” tė krijuara veēanėrisht pėr “Acer Aspire One”. Shumė interesant ėshtė edhe fakti qė shfrytėzuesit gjithashtu e pėrdorėn edhe versionin Linux me Windows XP. Shumė shpėrndarės alternativ Linux e pėlqejnė Ubuntu dhe Mac OS X.

  4. Dell E
  “Dell E” ėshtė njė net-bllok i cili ėshtė i prirė pėr tė dalė nė konkurrencė me nėn-netblloqe tjera tė ēmimit tė ulėt, siē janė “Eee PC” dhe “Aspire One”. Ngjashėm me “MSI Wind”, funksionon me procesor tė 1.6 GHz Intel Atom. Dhe pėrfshin 512 ose 1 GB RAM. Tė dhėnat mund tė futen nė 4, 8 ose 16 GB SSD. Pajisja tipike e funksioneve ėshtė akoma prezente: Wi-Fi, Ethernet, kamerė dhe lexues tė kartelės. Net-blloku i Dell-it ka njė ekran 8.9 inē (1024 x 600) dhe vjen nė dy versione, Linux dhe Windows, me versionin e Windows-it qė kushton pak mė shumė.

  3. HP 2133 Mini-Note PC
  Gjersa modeli i ngjason atij “Classmate PC”, i caktuar pėr tregun edukativ, ai ėshtė shumė mė i shtrenjtė dhe mė i fuqishėm. Pėrmban njė procesor VIA C7 – M ULV (1.0-1.6 GHz), deri nė 2 GB RAM, zbėrthimin mė tė madh nė mesin e tė gjithė konkurrentėve tė tjerė – 1280 x 800 dhe posedon aftėsinė pėr tė lėshuar Windows Vista nga kutia. Vjen nė dy versione, me Linux ose me Windows. Kapacitetet e tij “wireless” zgjaten me Bluetooth, gjithashtu brenda ka edhe kartelėn “gigabit Ethernet” sė bashku me njė kartelė “Expresscard” me shtrirje 54 vendesh. Natyrisht ėshtė mė i shtrenjtė se shumica e rivalėve tė tjerė - 499 dollarė pėr versionin Linux, mirėpo njėkohėsisht ėshtė i mbushur edhe me mė shumė veēori tė tjera tė dobishme. Sidoqoftė, nuk ėshtė e sigurt qė tė gjitha kėto veēori janė me tė vėrtetė tė nevojshme pėr njė kompjuter edukativ. Ndoshta do tė ishte mė mirė qė tė hiqen disa nga veēoritė e avancuara, nė mėnyrė qė ēmimi tė jetė mė i ngjashėm me “OLPC-nė”? Ndėrsa kompania “HP” mendon tė kundėrtėn.

  2. Everex CloudBook
  “Everex CloudBook” ishte kundėrshtari i parė i njohur i “Eee PC”, madje edhe i afrohet shumė kundėrshtarit tė tij. Kompania “Everex” mori njė vendim shumė tė menēur qė nuk i kopjoi idetė tė cilat Asusi i pėrdori dhe kėshtu bėri qė net-blloku i tyre tė duket dhe ndjehet tėrėsisht ndryshe. Pikė sė pari, nuk ėshtė i dizajnuar si laptopėt e tjerė tė zakonshėm, duke bėrė qė tė jetė njė laptop mė i pėrshtatshėm portativ. Edhe kontrolli me prekje tė gishtave (nė vend tė mous-it/miut) nuk do ta gjeni nė vendin e tij tė zakonshėm – ėshtė i vendosur nė anėn e djathtė dhe tė epėrm tė kompjuterit, e jo si mė parė qė gjendej nė fund tė tastierave, ashtu siē ėshtė e zakonshme pėr njė net-bllok kompjuter. Ky ndryshim u bė nė mėnyrė qė ky kompjuter tė bėhet edhe mė portativ dhe qė tė mund tė mbahet nė njė dorė gjatė shtypjes, ose nė dy duar kur pėrdoret mous-i - me gishtin e madh tė majtė tė kontrollohen dy sustat e mous-it, gjersa me gishtin e madh tė dorės sė djathtė tė kontrollohet kursori. Ashtu si sustat e mous-it edhe tastierat janė tė vendosura mu nė fund tė ekranit. Kėshtu qė edhe duke ecur me tė nė dorė keni akoma mundėsi qė tė shtypni – prandaj ky net-bllok edhe pa monitor qė funksionon me prekjen e gishtave, shumė shpesh shitet si kompjuter ultra portativ. Veēoritė e tij teknike janė pothuajse tėrėsisht tė ngjashme me “Eee PC-nė”, i vetmi dallim i vėrtetė ėshtė se ai ka njė HDD prej 30 GB nė vend tė SSD. Punon me procesor tė tipit VIA C7-M ULV 1.2 GHz, ka RAM prej 512 MB, ekran 18 cm (7 inc) WVGA (800 x 480) TFT, Ethernet, Wi-Fi, 0.3 mega pixel kamerė dhe lexues tė kartelės.

  1. Asus Eee PC 1000
  Nėse jeni duke menduar se pėr ēfarė arsyesh “Eee PC” ėshtė nė listėn e konkurrentėve mė tė mirė tė “Eee PC-sė”, atėherė dėshirojmė qė ta qartėsojmė kėtė pozitė. Ky version i net-bllokut tė popullarizuar, i cili ėshtė tėrėsisht i ri dhe shumė pak i ridizajnuar i posedon tė gjitha mundėsitė qė tė bėhet ylli i tėrė kėtij demonstrimi. Duke qenė i vogėl nė madhėsi dhe me njė peshė tė ulėt, paraqet njė ekran tė madh prej 10 inēėsh (1024 x 600) dhe vjen njė procesor Intel Atom me RAM prej 1 GB. Ofron njė bateri tejet tė gjatė: 7.5 orė, atėherė kur kryen detyra tė thjeshta pa qenė i kyēur nė “wireless”. Kjo ėshtė e mundshme pėr shkak tė baterisė me gjashtė elemente dhe prej pėrdorimit tė vogėl tė energjisė nga platforma e re Intel Atom. Ashtu siē deri mė tani e keni vėrejtur, ēdo net-bllok ka versionin Linux dhe Windows. Kjo ndihmon qė tė zvogėlohen shpenzimet e tė blerit laptop me Windows tė instaluar mė herėt, sidoqoftė ofron mundėsinė pėr tė blerė Windows-in nėse ashtu zgjedh pėrdoruesi. Gjersa versionet Windows ēdoherė kanė qenė mė tė shtrenjta, kėsaj radhe situata ėshtė tėrėsisht ndryshe. Versioni i Windows-it ėshtė mė i lirė pėr shkak tė HDD-sė prej 80 gigabajtėve, gjersa versioni Linux vjen me njė “drive” mė tė shtrenjtė SSD prej 30 GB. Nė pėrgjithėsi, “Eee PC 1000” ėshtė njė produkt qė premton shumė, njė shembull pėr zhvillim tė mirė tė ideve revolucionare qė kompjuteri origjinal “Eee PC” paraqiti.

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:16 pm