WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Zhvillohet kablloja per bartjen e shenimeve !

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  Zhvillohet kablloja per bartjen e shenimeve !

  Mesazh nga BULi-x prej Mon Mar 23, 2009 5:14 pm

  Kabllo i ndėrtuar nga neuronet njė ditė mund tė pėrdoret pėr transferin e "shėnimeve" nga kompjuteri nė tru tė njeriut. Njė kabllo e tillė ėshtė zhvilluar nė University of Pennsylvania nė SHBA. Hulumtuesit janė tė mendimit se njė teknologji e tillė mund tė ndihmon personave tė cilėt kanė humbur gjymtyrė pėr ta kontrolluar gjymtyren prostetike.

  Mendimi pas kėtij hulumtimi ėshtė se neuronet janė mė tė gatshme pėr tu lidhur me neurone tjera, si pėr shembull me trurin e njeriut.

  Nė 2001, ekipi hulumtues arriti ta zhvillon njė metodė pėrmes tė cilės fijet neurale janė kultivuar duke i tėrhjekur grupet e neuroneve. Gjatėsia e fijeve tė tilla arriste deri nė 10 cm. Fijet e tilla janė pėrdor deri tani pėr regjenerimin e nervave tė dėmtuar nė gjymtyrė.

  Kabllo neural ėshtė prodhuar nė mėnyrė tė ngjajshme. Grupet e neuroneve janė kultivuar mbi 96 elektroda tė mbuluara me protein pėr tė cilin neuronet kapen. Kur neuronet dhe elektrodat vendosen nė largėsi prej 100 mikrona, qelizat fillojnė tė rriten nė drejtim tė proteinit, duke krijuar kėshtu lidhje neurale.

  Me tėrhjekjen graduale tė dy pllakave (njė tė neuroneve dhe tjetra e elektrodave), fijet neurale vazhdojnė tė rriten nė distance e posa krijuar. Rritja shkon deri nė 1 cm nė ditė.

  Doug Smith, krye hulumtuesi, thotė se "pjesen e lirė do ta pėrdorim pėr lidhje me tru, ndėrsa atė tjetren pėr lidhje me kompjuter". Testet tė cilat kanė konfirmuar se sinjalet elektrike mund tė mbarten nė tė dy drejtimet nė kabllo ishin tė suksesshme. Smith tani pret ta mbart testin nė shtazė.

  Qėllimi kryesor pėr pėrdorimin e neuroneve dhe jo tė materialeve jo-biologjike ėshtė rezistenca e organizmit, e sidomos tė neuroneve, ndaj metalit apo gjėrave tė ngjajshme.

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:14 pm