WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Ēipi hibrid ku molekulat i ruajn bit-at

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  Ēipi hibrid ku molekulat i ruajn bit-at

  Mesazh nga BULi-x prej Mon Mar 23, 2009 5:16 pm

  Njė nga teknologjitė mė premtuese pėr zėvendėsimin e elektronikės tradicionale ėshtė ajo hibride. Qarqet e integruara hibride pėrbėhen nga kombinimi i disa llojeve tė teknologjive si: mikro, nano dhe molekulare. Megjithėse kjo fushė e studimit ėshtė ende nė fazat fillestare, njė metodė e re tregon rrezultate premtuese. Kjo metodė lejon vendosjen e 100 miliard bitave pėr centimetėr katror.

  Hulumtuesit Italian, Gianfranco Cerofolini dhe Danilo Mascolo nga STMicroelectronics, kanė analizuar gjendjen e tanishme tė teknologjive tė nevojitura duke arritur tek njė zgjidhje e cila lejon prodhimin nė shkallė tė lartė tė ēipave hibrid. Metoda e tyre e prodhimit fillon me njė pajisje mikroelektirke tė silikonit, qė e kontrollon njė nanoshufėr nė tė cilėn ēdo vend-takim pėrmban deri mė 10,000 molekula. Kėto molekula individuale e luajn rolin e pajisjeve memorike mbasi qė mund tė kalojnė nė dy gjendje (duke i koduar bitat). Molekula ka aftėsi ta kap njė elektron duke e ruajtur gjendjen dhe duke e "ndalur shkrimin". "Fshierja" e informatės bėhet duke e lėshuar elektronin pėrmes "tunelimit elektronik". Tunelimi elektronik ėshtė efekt i mekanikės kuantike. Tunelimi i lejon elektronit ta ndryshon pozitėn pa kaluar nė hapėsirėn mes pikės A dhe B.


  _________________
  BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE
  =The Bloody ALBOZ


  [www.ks-HacKeR.net]

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:15 pm