WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Projektimi i informatave planetare nė sferė

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  Projektimi i informatave planetare nė sferė

  Mesazh nga BULi-x prej Mon Mar 23, 2009 5:18 pm

  Sistemi i ri pėr projektimin e informatave planetare nė sferė do t'a mundėson vėzhgimin e Tokės, uraganeve si Katrina, apo Marsin me vullkanet mė tė mėdha nė sistemin tonė Diellor. Ky sistem quhet "Science on a Sphere". Kjo sferė e ndėrtuar nga fibrat e qelqit, me diametėr afro dy metra, tregon pamje nga katėr projektorėt e vendosur pėrrreth.

  Sistemi ėshtė zhvilluar pėr nevoja edukative nga Earth System Research Laboratory e National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
  Sistemi ėshtė duke fituar popularitet nė radhet e shkencėtarėve sepse ėshtė shumė efikas pėr t'i thithur sasirat e mėdha tė informatave mbi planet.
  Pamjet e projektuara janė dy dimensionale dhe janė tė bashkuara me shėnimet e marrura nga objektet sferike si planetet dhe hėnat. Sistemi pastaj i sinkronizon kėto pamje duke krijuar prezantime tė animuara tė cilat ofrojnė pamje vizuele tė shėnimeve tė mbledhura.


   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 4:59 pm