WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Shkencėtarėt arrijnė tė krijojnė nė laborator inde tė zemrės

  Share
  avatar
  xemi
  WebMaster
  WebMaster

  Male Numri i postimeve : 608
  Localisation : Basketboll
  Registration date : 18/03/2007

  Shkencėtarėt arrijnė tė krijojnė nė laborator inde tė zemrės

  Mesazh nga xemi prej Tue May 15, 2007 3:09 pm

  Shkencėtarėt arrijnė tė krijojnė nė laborator inde tė zemrės  Shkencėtarėt arrijnė tė krijojnė nė laborator inde tė zemrės
  05-04-2007

  Shkencėtarėt britanikė, thonė se pėr herė tė parė, arritėn tė pėrftojnė nė laborator, inde tė zemrės nga qelizat embrionale. Ky zbulim mund tė shėrbejė njė ditė pėr t’u ardhur nė ndihmė pacientėve qė janė nė pritje tė transplantimit tė zemrės.
  Ekipi i mjekėve, biologėve, inxhinierėve dhe specialistėve tė tjerė kanė punuar gjatė 10 vjetėve tė fundit pėr pėrftimin nė laborator tė indit, qė ėshtė i njėjtė me atė tė njė valvole tė zemrės sė njerėzve.
  Nė se ky zbulim do tė provohet i sukseshshėm nė eksperimentimin tek kafshėt, specialistėt thonė se indi i krijuar nė laborator, do tė mund tė pėrdoret nė operacionet pėr zėvendėsimin e valvolave tė zemrės, nė 3 deri 5 vjet.
  Ekipi u studjuesve kryesohej nga kardiokirurgu i njohur Magdi Jakub, gjithashtu profesor i kardiologjisė nė Kolegjin Perandorak tė Londrės. Ai thotė thotė se pėrftimi nė laborator i njė zemre tė plotė nga qelizat embrionale, “ėshtė njė projekt ambicioz, por jo i pamundur”. Njė arritje e tillė, sipas mjekėve do tė mund tė jetė e mundur ndoshta brenda 10 vjetėsh. Sipas tė dhėnave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, nė vitin 2005, vdiqėn 15 milionė njerėz nga sėmundje kardiovaskulare.


  marrur nga : http://www.voanews.com/albanian/2007-04-03-voa8.cfm   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:11 pm