WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  “IBM” NDĖRTON SUPERKOMJUTERIN E VĖRTETĖ PĖR KĖRKIME HUMANITA

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  “IBM” NDĖRTON SUPERKOMJUTERIN E VĖRTETĖ PĖR KĖRKIME HUMANITA

  Mesazh nga BULi-x prej Wed Jun 06, 2007 7:52 am

  Kompania amerikane “IBM” momentalisht ėshtė duke punuar nė ndėrtimin e super-kompjuterit virtual mė madhėshtorė – “WCG” (World Community Grid). Nė kėtė projekt tani mė marrin pjesė mė shumė se 260.000 njerėz nga mbarė bota, tė cilėt sė bashku ndėrtojnė super-kompjuterin virtual, kapaciteti i tė cilit ėshtė ekuivalent me 520.000 kompjuterė. Detyra kryesore e “WCG” ėshtė aktivizimi i kėrkimeve humanitare, nė tė cilat vullnetarėt mund tė marrin pjesė duke i futur nė dispozicion “huazuar” kompjuterėt e tyre kur ata nuk e pėrdorin kapacitetin e tėrė tė tyre. Ēdokush mund tė kyēet nė “WCG” dhe tė marrė pjesė nė kėrkime tė rėndėsishme pėr tėrė njerėzimin, duke u regjistruar nė ueb-faqen www.worldcommunitygrid.org pėrmes sė cilės pėrēohen falas pajime programore. Programi ėshtė i sigurt dhe shumė i thjeshtė pėr tu pėrdorur. Nuk ndikon nė punėn e pėrditshme tė kompjuterit tė shtėpisė dhe ėshtė nė dispozicion pėr sistemet shfrytėzuese, siē janė “Windows” dhe “Linux”.


  _________________
  BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE
  =The Bloody ALBOZ


  [www.ks-HacKeR.net]

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 4:57 pm