WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  Paisjet TEKNOLOGJIKE 2007

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  Paisjet TEKNOLOGJIKE 2007

  Mesazh nga BULi-x prej Sun Aug 19, 2007 9:11 pm

  EKSPOZITĖ PĖR KONSUMATORĖT ELEKTRONIK


  Sivjet ėshtė 40 vjetori i “Ekspozitės tė Konsumatorėve Elektronik” (EKE). A ėshtė kjo ekspozitė duke e treguar moshėn e saj tė vėrtetė?
  Gjersa ekspozitat e kaluara janė pėrdorur pėr tė paraqitur produkte tė reja revolucionare si CD-nė, kamerėn digjitale dhe Plasma televizionin, kėtė vit Qendra e Kongresit tė Llas Vegasit do tė ofrojė shumė variante tė reja tė produkteve tė vjetra. Pritni akoma mė shumė fjalė rreth lidhjes sė pajisjeve nė dhomėn tuaj tė ndejės – kėsaj radhe me standarde tė reja “wireless”, pajisje tė dizajnuara pėr tė punuar me njė pajisje tjetėr pa modifikime, telefona video dhe muzikorė, TV tė shpejta dhe tė vogla, si dhe ēipe dhe transmisione tė kompjuterėve.  Viva Las Pajisje
  Nė EKE iu kushtohet shumė vėmendje pajisjeve. Nė vitin e kaluar kjo pajisje nė formė tė llupės nga prodhuesi “Hillcrest Labs”, pra njė telekomandė qė ju lejon tė zgjidhni nė TV ekranet tuaja nė vend tė pėrdorimit tė shumė sustave – fitoi njė shpėrblim pėr risi. Kėtė vit, pritni aparate tė llojllojshme nga MP3 dhe video player-ėt e rinj dhe tepėr tė hollė e deri tek kompjuterė ultra-portabėl, kamera tė reja digjitale, aparaturė elektronike dhe pajisje amvisėrie.  Doni tė thoni qė ata edhe telefonojnė?

  “Motorola”, “Nokia”, “Samsung”, “LG” dhe prodhuesit e tjerė tė telefonave tė dorės do tė ekspozojnė mė shumė muzikė dhe video. Kompania
  “Samsung”, sipas njė raporti dėshiron tė paraqes njė lloj tė ri tė video telefonit qė i lidh video transmetuesit vendor me njė pėrvojė mė shumė televizive se sa shėrbimet aktuale pėr formatizim (streaming). “Verzion Wireless” do tė informojnė se kur video shėrbimet pėr formatizim qė pėrdorin teknologjinė “Qualcomm” tė quajtur MediaFLO do tė jenė nė lirim. Gjithashtu “LG” me sa duket do tė ekspozoj telefonat e tij “Shine”, pasuesi i serisė tė MP3-ve Chocolate.


  Zgjidhja e DVD enigmės“The Hi-Def”?

  As formati i diskut tė filmit me qartėsi tė lartė, Blu-Ray ose HD DVD, deri mė tani nuk ėshtė plasuar nė treg, pikėsėpari sepse konsumatorėt nuk duan t’ia mbyllin derėn teknologjisė sė shtrenjtė tė paracaktuar pėr paqartėsi. Prodhuesit e aparaturave elektronike koreane do tė paraqesin njė pajisje qė i luan tė dy llojet e disqeve. Nė ndėr kohė, ‘Warner Bros”. do tė paraqet edhe njė lloj tė tretė tė disqeve, tė quajtur “Total HD”, qė funksionon nė tė dy llojet e player-ėve.


  TV-tė

  Nė EKE 2006, kompanitė “Samsung” dhe “Panasonic” luftuan pėr epėrsi nė luftėn e Plasma HDTV-sė. “Samsung” shfaqi pėrbindėshin prej 102 inēėve, gjersa kompania “Panasonic” mposhti konkurrencėn e saj me njė inē. Asnjėri produkt akoma nuk ėshtė pėr shitje dhe gjasat janė qė asnjėri nuk do ta shes me kėmbėngulje njė TV 105 inēėsh. Mė mirė, prodhuesit e televizioneve do tė luftojnė pėr veēori, si HDTV “wireless” dhe hollėsi qė do t’i bėjė adhuruesit e audiove dhe videove tė jenė tė zėnė me punė teknike, ashtu si edhe standardi mė i ri i HDM1 1.3.

  Kapacitet mė i madh pėr llaptop
  Kompanitė si “SanDisk” dhe “Samsung” nė ekspozitė do t’i shfaqin zbulimet e tyre lidhur me kapacitetin “flash”. Transmetuesi i llaptopit prej 32 gigabajtėve tė “SanDisk-ut” ėshtė si njė veturė hibride e hard drive-it - ėshtė mė i pa zhurmshėm, mė i shpejtė, mė i vogėl dhe mė efikas sa i pėrket energjisė, se sa ritmet tona aktuale lėvizėse nėn tastierat tanė. Me afro 600 dollarė pėr njė drive, do tė zgjatė ca vite gjersa kėto tė bėhen standarde. “Samsung” do tė debutoj njė “flash” ēip prej 16 gigabajtėve qė mund tė gjejė qasje nė telefonat mobil, duke shndėrruar nė realitet ėndrrėn pėr njė MP3 mobil tė fortė dhe tė bazuar nė “flash”, pėr kompanitė si “Motorola” dhe “Apple”.

  TV-ja nė PC-nė tuaj, PC-ja nė TV-nė tuaj

  Kompanitė e softuerit dhe tė harduerit janė tė bindura qė konsumatorėt dėshirojnė tė shikojnė video nga ueb-i nė televizionet e tyre dhe programet e tyre televizive me qartėsi tė lartė nė kompjuterėt e tyre. Duke synuar pėr t’i arritur kėto vepra janė kompanitė si “Quartics”, qė do tė demonstroj njė ēip tė quajtur PC2TV qė pėrdor Wi-Fi pėr formatizimin e DVD-ve dhe klipet YouTube pėr TV-tė. “Apple” duhet t’ju kushtoj mė shumė vėmendje kėtyre, bashkė me “Sling Media”, nė qoftė se planifikon tė lėshoj nė treg produktin e saj qė ėshtė nė prodhim e sipėr tė koduar me emrin “iTV” nė 2007.


  _________________
  BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE
  =The Bloody ALBOZ


  [www.ks-HacKeR.net]

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:05 pm