WELCOME

www.tonyy.the-up.com


  iPhone dhe 17 vjeēari

  Share
  avatar
  BULi-x
  WebMaster
  WebMaster

  Numri i postimeve : 820
  Registration date : 03/05/2007

  iPhone dhe 17 vjeēari

  Mesazh nga BULi-x prej Mon Sep 17, 2007 6:04 am  Telefoni i ri celular iPhone hyri ne treg nė Shtetet e Bashkuara me njė kontratė jo aq popullore me kompaninė AT&T. Ata qė pėrdorin rrjetet tė tjera duhet tė prishin kontratat dhe tė kalojnė me kompaninė AT&T. Kjo mund t’u kushtojė konsumatorėve deri nė 250 dollarė. Por njė adoleshent ka arritur ta manipulojė sistemin e telefonit pėr ta bėrė atė tė pėrdorshėm edhe me rrjete tė tjera.
  IPhone, telefoni mė i pėrfolur i kohės ėshtė rrėmbyer nga ky djalė. 17 vjeēari George Hotz e ka bėrė telefonin tė pėrdorueshėm edhe pėr rrjetet e tjera nė mbarė botėn. “Ėshtė njė ēėshtje teknike dhe kėrkon tė hapėsh telefonin, tė bashkosh tela dhe tė pėrdorėsh njė program kompjuteri qė e kam krijuar unė. Mund tė vėsh pastaj ēdo kartė dhe ta pėrdorėsh”.
  Mund tė kushtojė mbi 200 dollarė pėr tė ndryshuar kontratėn nga njė kompani tek tjetra. Kėshtu qė njerėzit qė kėrkojnė tė pėrdorin iPhonin por qė janė tė bllokuar me njė tjetėr kompani duhet tė paguajnė gjobėn. Kėshtu Hotz vendosi njė kartė sim tė T-Mobilit, njė ēip i vogėl qė identifikon telefonin e njė rrjeti nė njė Iphone dhe mrekulli...Njė punė e madhe duke pėrdorur pak vegla. "Ēelėsi pėr tė hapur iPhonin nuk ėshtė ndonjė sekret i madh. Mjafton penza e kitarės. Me thanė disa shokė dhe kur e mora iPhonin dhe e provova u hap menjėherė". Njė kompani pėr rregullimin e telefonave celularė nė Kentucky i tha atij njė makinė nė shkėmbim tė telefonit tė ndryshuar. CertiCell tha se e bleu telefonin si pjesė e historisė sė celularėve dhe nuk kanė nė plan ta verė nė shitje telefonin apo programin e tij.


  _________________
  BASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE
  =The Bloody ALBOZ


  [www.ks-HacKeR.net]

   Ora ėshtė Thu Jul 19, 2018 5:17 pm